Montaż
Montaż trójwarstwowy - "ciepły montaż" czym właściwie jest?
Montaż trójwarstwowy, potocznie nazywany "ciepłym montażem", to zaawansowana technika montażu stolarki okiennej i drzwiowej, której głównym celem jest maksymalna szczelność połączenia okna z murem. Metoda ta tworzy trzy warstwy izolacji: zewnętrzną, środkową oraz wewnętrzną, co gwarantuje skuteczną ochronę przed wilgocią, zimnem i utratą ciepła.
Jak osiągamy taki poziom szczelności? Z pomocą sprawdzonych materiałów. Zewnętrzną warstwę zabezpieczają taśmy paroprzepuszczalne, środkową – piana montażowa, a wewnętrzną – taśmy paroszczelne.
Najlepiej obrazuje to prosta grafika, która pokazuje, jak wygląda montaż i przed czym zapewnia skuteczną ochronę:
- Warstwa zewnętrzna - zapewnia ochronę przed wodą, wilgocią oraz niekontrolowanym przepływem powietrza. Chroni pianę przed promieniami słonecznymi i oddaje nadmiar wilgoci z muru na zewnątrz.
- Warstwa środkowa - jej głównym zadaniem jest izolacja termiczna i akustyczna, stosuje się tutaj pianę montażową. Działa również jako dylatacja, umożliwiająca ruchy konstrukcji okiennych. Zabezpieczona przez warstwy zewnętrzną i wewnętrzną będzie spełniać swoją rolę przez cały cykl życia budynku.
- Warstwa wewnętrzna - stanowi barierę paroszczelną, chroniąc pianę przed wnikaniem wilgoci, pary czy innych czynników z wnętrza budynku.
Kompletny "ciepły montaż" obejmuje również zastosowanie odpowiednich podkładów pod okna i drzwi, takich jak ciepłe parapety czy energooszczędne listwy podokienne oraz ciepłe podwaliny Purenit®.
Okna balkonowe, tarasowe i przesuwne osadza się na specjalnych ciepłych podwalinach podprogowych Purenit®, które zapewniają stabilne podparcie na całej powierzchni. Na podwaliny nakłada się hydroizolację z membrany EPDM, chroniącą przed wnikaniem wilgoci oraz wody do wnętrza budynku w tym miejscu.
Czy warto wykonać ciepły montaż?
Zdecydowanie warto! Dzięki zastosowaniu tej techniki montażu można ustrzec się od poważnych problemów w przyszłości:
- grzybów i pleśni w narożach przy styku okna z murem,
- rosy na szybie lub profilu okiennym,
- przedmuchów pod oknami,
- nasączania piany wodą,
- degradacji piany przez promienie UV.
W nowoczesnym i energooszczędnym budownictwie sam montaż "na piankę" to zdecydowanie za mało. Pozostawienie pianki samej sobie jest dużym błędem i w przyszłości może powodować problemy. Zalecamy prawidłowe wykonanie montażu z dodatkowym uszczelnieniem łączenia okna z murem w technice trójwarstwowej, potocznie nazywanej "ciepłym montażem". Dzięki temu oszczędzą Państwo w przyszłości problemów związanych z pojawiającymi się wokół okien nieszczelnościami, przedmuchami, utratami ciepła, a to oznacza również pieniędzy przeznaczonych na dodatkowe ogrzanie budynku.
Ile kosztuje ciepły montaż?
Cena montażu trójwarstwowego zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak rodzaj użytych materiałów, liczba okien (a konkretnie ich obwód), zastosowanie ciepłych podwalin czy dodatkowych podkładów. Każdy projekt jest inny, dlatego koszt jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb klienta.
Jednak warto spojrzeć na to z innej perspektywy – ciepły montaż to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Dzięki tej technologii nie tylko zyskujesz doskonałą szczelność, ale także realne oszczędności na ogrzewaniu, które zaczynają być widoczne już po kilku sezonach grzewczych. Wyeliminowanie nieszczelności oznacza mniej straconego ciepła i mniejsze rachunki.
Co więcej, prawidłowo wykonany montaż to niewielki wydatek w skali całej budowy, ale jego brak może prowadzić do kosztownych napraw i problemów w przyszłości – od grzyba, przez przedmuchy, aż po degradację izolacji. Zainwestuj raz, aby cieszyć się komfortem i oszczędnościami przez długie lata i ustrzeż się przykrych konsekwencji w przyszłości.
Przygotowanie otworów pod ciepły montaż
Montaż trójwarstwowy wymaga odpowiedniego przygotowania otworów i precyzyjnego wykonania, aby zachować szczelność na długie lata. Otwory okienne muszą być wyrównane, a wszelkie ubytki wypełnione zaprawą.
Instrukcja przygotowania otworów do szczelnego montażu: Przygotowanie otworów.
Okna PCV z ciepłym montażem Nowy Targ oraz Zakopane
W galerii poniżej przedstawiamy wybrane realizacje z przeprowadzonych prac montażowych, wykonane w miastach takich jak Zakopane, Nowy Targ, Czarny Dunajec, Rabka i Jordanów. Zastosowano energooszczędne okna PCV na bazie systemów Aluplast Ideal 8000 oraz VEKA Softline 82, w połączeniu z "ciepłym montażem".
W części zewnętrznej zastosowano taśmy paroprzepuszczalne odporne na promieniowanie UV przez 9 miesięcy, co pozwala na opóźnione ocieplenie budynku bez ryzyka degradacji taśm.
W warstwie środkowej użyto piany montażowej, a jako podkładów - ciepłych parapetów EMO oraz energooszczędnych listew podparapetowych. Wykonano również hydroizolację z użyciem membrany EPDM. W warstwie wewnętrznej starannie przyklejono taśmę paroszczelną, zabezpieczającą przed wnikaniem wilgoci.
PRZEŚLIJ ZAPYTANIE | UMÓW SIĘ NA POMIAR |