Montaż

Montaż trójwarstwowy - "ciepły montaż" czym właściwe jest? 

Montaż trójwarstwowy, potocznie przyjęto nazywać go "ciepłym montażem" to technika montażu stolarki okiennej i drzwiowej, której celem jest zapewnienie możliwie najwyższej szczelności połączenia okna z murem tworząc, jak sama nazwa wskazuje trzy warstwy izolacji - warstwę zewnętrzną, środkową oraz wewnętrzną.
Pożądany efekt w postaci jak największej szczelności tego połączenia można uzyskać na wiele sposobów. Najczęściej stosowanym przez nas jest montaż z użyciem taśm paroprzepuszczalnych (warstwa zewnętrzna), piany montażowej (środkowa warstwa) i paroszczelnych (warstwa wewnętrzna).

Ciepły montaż okna Veka Nowy Targ

  • Warstwa zewnętrza - jej celem jest uzyskanie szczelności na czynniki atmosferyczne takie jak woda, wilgoć, niekontrolowany przepływ powietrza. Chroni pianę przed niszczącym działaniem promieni słońca oraz ma za zadanie oddanie nadmiaru wilgoci z muru na zewnątrz.
  • Warstwa środkowa - kluczową rolą tej warstwy jest izolacja termiczna czyli ograniczenie strat ciepła w domu, w tej części stosuje się pianę montażową. Warstwa środkowa służy również izolacji akustyucznej oraz pełni rolę dylatacji, czyli ma zapewnić niezbędne miejsce dla pracy konstrukcji okiennych czy drzwiowych. By mogła na długo spełniać swoją rolę należy ją odpowiednio zabezpieczyć warstwami zewnętrzną i wewnętrzną.
  • Warstwa wewnętrzna - warstwa ta ma stworzyć barierę paroszczelną, która ma ochronić część środkową (piankę) przed dostaniem się do niej pary wodnej i wilgoci z wewnątrz budynku, która powstaje w wyniku codziennego użytkowania pomieszczeń. 

Kompletny "ciepły montaż" składa się również z odpowiednio dobranych podkładów pod okna oraz drzwi. Często stosuje się ciepłe parapety wykonane z mocno utwardzonej, a dzięki temu stabilnej piany PUR lub energooszczędne listwy podokienne wypełnione dodatkowo pianą PUR (te dostarczane przez systemodawców mogą nie zapewnić dostatecznej izolacji oraz szczelności).


Ponadto okna balkonowe, tarasowe i przesuwne osadza się na specjalnych ciepłych podwalinach podprogowych zapewniając podparcie liniowe na całej powierzchni, co jest szczególnie istotne dla prawidłowego działania systemów przesuwnych. Na podwaliny nakłada się warstwę hydroizolacyjną, która ma ochronić przed dostawaniem się tą drogą wilgoci do wnętrza budynku - do tego służy membana EPDM.

Dzięki zastosowaniu tej techniki montażu uniknąć można m.in:

  • powstania grzybów i pleśny w narożach przy styku okna z murem
  • występowaniu rosy na szybie czy profilu okiennym
  • przedmuchów pod oknami - zjawisku "poruszających się firanek"
  • nasączaniu piany wodą - niezabezpieczona, docięta piana wokół okien chłonie wodę jak gąbka
  • promienie UV jeszcze przed położeniem ocieplenia degradują niezabezpieczoną pianę, która ciemnieje, kruszy się i traci swoje właściwości izolacyjne
Aktualnie "montaż tradycyjny" - na samą piankę nie jest zalecany przez ITB, ani przez wiodących producentów okien i profili okiennych. Wykonanie wyłącznie środkowej warstwy uszczelnienia - czyli zastosowanie jedynie pianki montażowej nie będzie wystarczająco szczelne, a z czasem piana się zdegraduje i straci swoje parametry izolacyjne.
Na życzenie wykonujemy montaż z izolacją termiczną "na piankę", lecz klient jest zobligowany do wykonania w późniejszym czasie prawidłowego uszczelnienia we własnym zakresie.

Szczelny montaż na filmie:

Ile kosztuje ciepły montaż?

Na cenę montażu trójwarstwowego należy spojrzeć z kilku perspektyw:
  • od strony tylko finansowej czyli kosztu materiałów i wykonania
  • od strony oszczędności na kosztach ogrzewania, które które dzięki tej technice można uzyskać
  • od strony zagrożeń, niedogodności i dużo wyższych, których można uniknąć już na tym etapie

Każdorazowo jest on wyliczany indywidualnie i należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: ilość i rodzaj materiałów (taśm, klei, uszczelniaczy), wysokość i rodzaj podwalin i podkładów pod okna, czasochłonność wykonania, przygotowanie otworów.​

Dzięki zastosowaniu szczelnego montażu można zyskać realne oszczędności na ogrzewaniu. W zależności od sposobu ogrzewania dodatkowy koszt tego montażu zwróci się już w kilku pierwszych sezonach grzewczych!

W ogromie wydatków związanych z budową domu prawidłowy montaż jest jedynie małym promilem, ale rezygnacja z niego może przysporzyć w przyszłości wielu niedogodności i naprawa skutków jego braku może kosztować wiele więcej. Dom buduje się po to by znaleźć w nim ciepło i spokój, a czy ktoś z nas chiałby za kilka lat walczyć w nim z grzybem i pleśnią..?

Dlatego zapraszamy do naszego biura, gdzie wspólnie dobierzemy odpowiednie rozwiązanie dopasowane do Państwa potrzeb!

Przygotowanie otworów pod ciepły montaż

Montaż trójwarstwowy wymaga odpowiedniego przygotowania otworów oraz wysokiej staranności i dokładności wykonania, tylko wtedy zachowa lata swoje właściwości uszczelniająca na długie lata. 
Przygotowanie otworów pod "ciepły montaż" polega na wyrównaniu ościeży okiennych, uzupełnieniu ewentualnych ubytków muru przy użyciu zaprawy. Zobacz instrukcję jak dokładnie to przygotować: tylka.pl/otwory-przygotowanie

Ciepły montaż Nowy Targ - okna PCV

W galerii poniżej przedstawiamy wybrane realizacje z przeprowadzonych prac montażowych, które można posłużyć jako dobry przykład montażu szczelnego w naszym wykonaniu. Zastosowano tutaj energooszczędne okna PCV na bazie systemów Aluplast Ideal 8000 oraz VEKA Softline 82 dostęnych w naszej ofercie w połączeniu z "ciepłym montażem". Montaż okien odbył się w Nowym Targu, w Zakopanem i okolicznych miejscowościach w roku 2022 oraz 2021.

W części zewnętrznej użyto taśm paroprzepuszczalnych (zewnętrznych) z odpornością na promienie UV nawet do 12 miesięcy, co oznacza, że taśmy nie ulegną degradacji spowodowanej promieniami słońca, nawet jeżeli ocieplenie budynku zostanie oddalone w czasie do roku!

W warstwie środkowej wykonano izolację pianą montażową, a jako podkłady okiennie posłużyły ciepłe parapety XPS, ciepłe parapety EMO, energooszczędne listwy podparapetowe EMO, podwalin podprogowych z EPS (Klinarytu) oraz PUR (Purenit) wraz z podparciem kątownikami ciesielskimi, wykonano również warstwę hydroizolacji z użyciem membrany EPDM.
W warstwie wewnętrznej starannie naniesiona została wysokiej klasy taśma paroszczelna.

Do dokładnego przytwierdzenia materiałów izolacyjnych na wcześniej oczyszczonej i zagruntowanej powierzchni użyto się specjalistycznych klejów uszczelniających i wzmiacniających połączenie taśm z murem.
 

Nasza strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach użytkowników. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę prywatności.